Shopify mı? WooCommerce mi?

Bir e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız, kendinizi “WooCommerce mi? Yoksa Shopify mı?” sorularını sorarken bulursunuz. İkisi arasında seçim yapmak sizin için zor olabilir, çünkü bu platformlar dünyanın en popüler e-ticaret platformlarındandır. İşte bu başlık altında sizlere “Shopify mı? WooCommerce mi?” sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Öncelikle aralarındaki farklı temel yaklaşımları bilmek gerekli:
Woocommerce kendi kendini barındırırken, Shopify ise barındırılır. Peki bu ne anlama geliyor? Net bir şekilde açıklamak gerekirse, WooCommerce kullanırsanız mağazanızı değiştirmekte özgür olursunuz, Shopify kullanırsanız sadece Shopify’ın izin verdiği değişklikleri yapabilirsiniz.

“Peki iki platformda mağaza açmak ne kadar kolay?”
Eğer tam işlevli bir mağaza kurmak istiyorsanız Shopify WooCommerce’den daha kolay bir kullanıma sahip.

“WooCommerce ve Shopify’ın maaliyeti nedir?”
Her iki platform da değişken fiyatlar içerdiği için bu konuda bir kazanan belirlemek zordur.

Gelelim bizim için en önemli olan konuya: “Hangisini seçmelisiniz?”.
Bu konu da tek bir cevap vermek yanlış olur. Bu yüzden, şu ya da bu demeden her bir platformun iyi olduğu yerleri inceleyelim.

“Neden WooCommerce’yi tercih etmeliyim?”

-Genelde WooCommerce’nin seçilme nedeni esneklik ve kontroldür. “Basit” in ötesine geçen ürünler satmayı düşünüyorsanız bu esneklik işinize yarayabilir.
-Diğer bir neden olarak da, bazı ürünlerin Shopify’dan yasaklanması olabilir. Yukarıda bahsettiğim gibi Shopify barındırılan bir platform olduğu için size böyle yasaklar koyabilir.

“Neden Shopify’ı tercih etmeliyim?”

-Bir e-ticaret mağazası açmayı düşünüyorsanız Shopify sizin için en kolay ve en basit yol olacaktır(Çok sayıda varyasyona sahip ürünler satmayı düşünmüyorsanız).
-Diğer bir neden olarak da, mağazanızı korumak için zaman harcamak istemiyorsanız, Shopify’ı tercih edebilirsiniz.

Şimdi asıl sorumuz olan “Shopify mı? WooCommerce mi?” kısmına gelelim. Buna net bir cevap vermek imkansız, fakat şöyle bir tavsiye verebilirim:
Eğer satacak çok ürününüz varsa ve esneklik istiyorsanız WooCommerce, eğer basit bir mağazanız varsa (az ürün içeren) ve başlangıç dostu bir kullanım istiyorsanız Shopify’ı tercih edebilirsiniz.

Peki siz hangisini kullanmayı tercih edersiniz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın :slight_smile: