Wordpress Hosting Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Merhaba;

Yıllardır Wordpress üzerinde bir çok websitesi kuruyor Wordpress üzerinde eklenti, özelleştirme ve tema üzerinde çalışmalar yapıyorum. Bu tip işleri yaparken her ne kadar performansla ilgili kiriterlere dikkat etsemde hep hız konusu içinde bir çok argümanı barındıran bir mesela olarak kalmıştır.

Nerden Başlamalıyım?

Wordpress bilindiği gibi (kendi sitesinde belirttiği gibi) dünyadaki sitelerin %43 ünü kapsıyor. PHP ile geliştirilmiş bir CMS altyapısı olması, yaygınlığı, tema ve eklentilerinin fazlalığı ve güçlü topluluğu ile çok fazla tercih ediliyor. Wordpress ile kurumsal bir site yapabildiğiniz gibi, bir dizin sitesi, e-ticaret, araç kiralama, restorant menu sitesi vs şeklinde gidecek şekilde artırılabilir. Konuyu daha karmakşık hale getirmeden önce nereden başlamalıyım sorusu için iki alt soru var burdan devam edelim.

**Full Page Static && Managed Hosting **

  1. Site ne sıklıkla güncellenecek
  2. Kullanıcılarla aktif etkileşim oranı nedir (e-ticaret gibi)
  3. Kaç adet sayfa olacak

Bu üç soru bize klasik PHP,WebServer (LiteSpeed/Apache/NGINX),MariaDB üçlüsü gibi bir hosting yapısı mı yoksa Static Page tarzı bir hosting seçmeliyize yönlendirecek.

Eğer ikinci soruya cevabınız çok değil, 10.000 den fazla sayfa ve haftada bir güncellenen bir siteniz varsa kesinlike Full Static Page mantığında bir yapı kullanmalısınız. Alttaki eklenti ve firmaları incelemenizi tavsiye ederim

  1. Simply Static – WordPress eklentisi | WordPress Türkiye
  2. https://www.strattic.com/
  3. https://wp2static.com/
  4. https://www.getshifter.io/

Full Static Page sizin işinize yaramıyorsa Managed Hosting ler bir nebze trafiğinize özel yardımınıza koşabilir. Bu kulvardada dünyada ün salmış alttaki firmaları incelemenizi tavsiye ederim

Wordpress yapısı gereği çok fazla büyüme müsait olmayabiliyor. wp_post ve post_meta tablolarında dönen yapıp veritabanını çok fazla şişiriyor ve sorgu maliyetlerini yukarıya çıkartıryor. Kendi sunucusunuzda host edeceksenizde çok fazla RAM ve kesinlikle Varnish, Redis gibi cachleme mekanızmalarını kullanmanızı öneririm.

Bir nebzede olsa hosting seçerken yardımcı olabilecek bir kaç şey karaladığımı düşünüyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizde alt cevaplarla yorumlarınızı bildirebilirsiniz. Konuyu derinlemesine tartışabiliriz.