Prensipler ve Topluluk Kuralları

Burası herkese açık medeni bir tartışma ortamıdır

Lütfen bu forumda kamuya açık her alanda olmanız gerektiği kadar saygılı olun. Bu forum da — yetenek, bilgi ve ilgi kaynaklarının süre giden sohbetlerde paylaşılabileceği — ortak kullanılan, halka açık bir kaynak.

Bunlar uyması zor kurallar değil. Lütfen bu kılavuzu forumu, hakla açık medeni bir söylev noktası olarak temiz ve aydınlık tutmak için kullanın.

Tartışmaya yapıcı katkıda bulunun

Her zaman tartışmayı az da olsa daha iyiye götürecek şekilde davranarak bu forumu tartışmak için harika bir yer haline getirmemize yardım edin. Yazacağınız mesajın tartışmaya bir şey katacağından gerçekten emin olamıyorsanız ne yazacağınızı yeniden düşünün.

Burada tartışılan konular bizim için çok önemli, siz de lütfen sizin için de öyleymiş gibi davranın. Söylenilenlerin bir kısmına katılmasanız dahi konulara ve o konuları tartışan insanlara saygılı olun.

Tartışmaları daha iyiye götürmenin bir yolu da hali hazırda yürüyen yazışmaları keşfetmek ve okumaktır. Lütfen yeni bir konu açmadan veya bir konuya cevap yazmadan okumaya ve daha önce yazılanlara biraz zaman ayırın. Hem böylece sizinle benzer fikirlere sahip kişilere rastlama şansınızı artırmış olursunuz.

Hemfikir olmasanız da anlaşmaya meyilli olun

Bir şeylere karşıt fikirler belirterek yanıt yazmak isteyebilirsiniz. Bu çok normal. Ama her zaman insanları değil, fikirleri eleştirmeye özen gösterin. Karşıt fikirleri dile getirirken lütfen:

 • İsme yanıt yazmaktan,
 • Ad hominem saldırmaktan,
 • Yazılanın içeriğinden çok tonunu, yaklaşımını eleştirmekten,
 • Alelacele karşı çıkmaktan,

kaçının.

Bunları yapmak yerine mantıklı ve destekli karşıt argümanlar dile getirin ki tartışma daha iyiye evrilsin.

Sizin de katılımınız önemli

Buradaki tartışmalar forumdaki herkesin tonunu belirler. Bu forumu yazışmak için güzel bir yer haline getirecek tartışmalara dâhil olarak — ve tabii tam tersi olanlardan uzak durarak — bu topluluğun geleceğini belirlememize yardım edin.

Kullandığımız forum altyapısı, favoriler, yer işaretlemeleri, beğeniler, şikâyetler, yanıtlar, düzeltmeler ve daha birçok yolla, en iyi (ve tabii en kötü) katkıyı hep birlikte belirlememizi kolaylaştırıyor. Bu araçları kullanarak hem kendi deneyiminizi hem de başkalarınınkini geliştirebilirsiniz.

Lütfen forumu bulmak istediğinizden çok daha iyi durumda bırakın.

Bir sorun görürseniz, bize bildirin/şikâyet edin

Moderatörlerin bu forumla ilgili sorumlulukları olduğu için bazı özel yetkileri var. Ama unutmayın sizin de sorumluluklarınız ve yapabilecekleriniz var. Yardım ederseniz moderatörler sadece müstahdemlik veya polislik değil yöneticilik de yapabilirler.

Kötü bir tavır veya davranış görürseniz, yanıt vermeyin. Bu, o davranışı sergileyen kişiyi cesaretlendirir, enerjinizi tüketir ve herkesin zamanını çalar. Sadece şikâyet edin. Eğer yeteri kadar şikayet eden olursa ya sistem tarafından otomatik olarak ya da moderatör müdahalesiyle gereken yapılır.

Topluluğu korumak adına moderatörlere herhangi bir mesajı veya kullanıcıyı herhangi bir nedenle ve herhangi bir zamanda silme yetkisi verilmiştir. Moderatörler yazılanları önceden gözden geçirmiyorlar, dolayısıyla topluluk tarafından oluşturulmuş içerikten kesinlikle sorumlu değildirler.

Daima medeni olun

Hiçbir şey sağlıklı bir tartışmayı kabalık kadar kolay sabote edemez:

 • Medeni olun. Normal bir insana saldırgan, küçük düşürücü veya nefret dolu gelebilecek hiçbir şey yazmayın.
 • Tartışmaları temiz kalsın. Küfür, müstehcenlik ve cinsel içerikli şeyler paylaşmayın.
 • Birbirinize saygı gösterin. Kimseyi taciz etmeyin ve üzmeyin, kişilerin özel hayatlarını ve kişiliklerini açık etmeyin.
 • Foruma saygılı olun. Spam oluşturmayın ve forumu mahvedecek paylaşımlarda bulunmayın.

Bunlar çok somut kavramlar ve net tanımlar değiller — böyle görünen şeylerden bile sakınalım. Eğer emin değilseniz, yazacağınız şey ana akım medyanın büyük bir gazetesinin ön sayfasında yayınlansa ne hissederdiniz onu düşünün.

Burası herkese açık bir forum ve arama motorları içeriği tarayıp indeksliyor. Kullanılan dili, bağlantıları ve resimleri aile ve arkadaşlar seviyesinde tutmaya özen gösterin.

Forumu düzenli tutun

Her şeyi derli toplu tutmaya özen gösterin, böylece etrafı toparlamaya daha az, tartışmaya daha fazla zaman ayırabiliriz. Yani:

 • Konu açarken doğru kategoriyi seçtiğinizden emin olun.
 • Aynı şeyi birden çok konu altına yazmayın.
 • İçeriği boş yanıtlar oluşturmayın.
 • Konuları tartışmanın ortasında bambaşka noktalara çekmeyin.
 • Mesajlarınıza imza, isim vb. yazmayın — zaten her mesajınızda profil bilginize ulaşılabilir.

“+1” veya “Aynen” gibi yanıtlar yazmak yerine, Beğeni özelliğini kullanın. Bir konuyu bambaşka bir yere çekmek yerine Bağlantılı konuyla yanıtla özelliğini kullanın.

Sadece kendi bilginizi yazın

Başkasına ait dijital hiçbir şeyi izin almadan paylaşmayın. Başkalarının entelektüel üretimlerinin (yazılım, video, ses, imaj vb.) çalınmasına sebep olacak veya kolaylaştıracak ya da diğer kanunları ihlal edecek açıklamalar, bağlantılar ve benzeri şeyler paylaşmaktan kaçının.