Forumun işleyişi ve kullanımı - SSS

Güven Seviyeleri

Foruma üye olan kullanıcılar en düşük güven seviyesinde başlarlar (güven seviyesi 0 : Yeni Kullanıcı). Ama eğer başka bir üyenin daveti ile foruma üye olduysa bir üst seviyeden başlar (güven seviyesi 1 : Temel Kullanıcı). Sistem kullanıcıların forumda yaptıklarını sürekli izler, olumlu aktiviteleri pozitif olumsuzları da negatif olarak istatistiklerine işler. Topluluğu geliştirici etkinliklerde (beğenilen, bolca yanıt alan mesajlar yazmak, güzel konularda başlıklar açmak, negatif şeyleri yöneticilere bildirmek, mesajları beğenerek veya eleştirerek forumun kalitesini yükseltmek gibi) bulunan kullanıcılar zamanla daha üst güven seviyelerine yükselirler.

Bir sonraki seviyede Düzenli Kullanıcı olursunuz (güven seviyesi 2). Artık forumda çok daha fazla şey yapabiliyor konuma gelmişsinizdir. Çünkü güven seviyesi arttıkça yapabileceklerinizin sayısı da artar. Bir sonraki seviyede Lider Kullanıcı olursunuz (güven seviyesi 3). Daha sonra ise Kıdemli Kullanıcı haline gelinir (güven seviyesi 4).

Bu sistemin amacı hem kullanıcıları foruma yavaş yavaş alıştırmak hem de topluluk için faydalı olmayacak bireyleri dışarıda tutmaktır. Yoksa kesinlikle kişileri hiyerarşilere yerleştirmek gibi bir amacımız yok. Foruma, koşu topluluğuna ne kadar faydalı davranıyorsanız sistemin güveni o kadar hızla artar.

Ayrıca ilk üye olunan günle ilgili de kısıtlar var. İlk üye olduğu gün kullanıcılar en fazla 5 konu açabilir ve en fazla 15 mesaj yazabilir.

Ana Sayfa

Ana sayfada, tepede solda "tüm kategoriler"e ulaşabileceğiniz bir menü görürsünüz. Onun yanında ise mesajların değişik gruplamalarına ulaşabileceğiniz bağlantılar vardır. Tüm bağlantılar aslında içeriklerini oldukça net anlatan isimlere sahipler. “Güncel” en güncel tartışmaları, “Yeni” henüz başlamış konuları, “Okunmamış” sizin okumadıklarınızı, “Yıldızlı” daha önceden yıldızladığınız konuları ve “Popüler” çok beğeni ve yanıt alan konuları gösterir. Ve tabii yeni bir konu başlatmak için bu bağlantıların en sağındaki “+ Yeni Konu” düğmesini kullanabilirsiniz.

Yanıt Yazmak

Bir forumdayız, o zaman tartışmalara katılmamız gerek. Ya bir konu açacağız ya da diğer konulara yanıt yazacağız. Bir konuyu görüntülediğinizde sayfada birçok “Cevapla” düğmesi görürsünüz. En üstte konunun altındakini kullanırsanız tüm konuya yanıt yazarsınız. Alttaki her mesajın altındaki düğmeyi kullanarak da o mesaja yanıt yazabilirsiniz. Lütfen bu ikisinin farkına dikkat edin.

Konuyu başka bir yöne götürmek ama okumakta olduğunuz başlıkla da bağlantılandırmak isterseniz konunun sağ üst köşesindeki “+ Bağlantılı Konuyla Cevapla” düğmesini kullanın. Fare imlecini konunun üzerine getirdiğinizde bu düğme görünür olacaktır. Böylece yeni bir konu yaratmış ve okuduğunuz konuyla ilişkilendirmiş olursunuz. Bu yöntem farklı yöne çatallanan tartışmalar için idealdir; o konuyu bağlamında tutarken tartışmayı da devam ettirmiş olursunuz.

Yanıtınızda başka birinin mesajından alıntı yapmak istiyorsanız alıntı yapmak istediğiniz metni seçin. Seçimi yaptığınızda “alıntıyla cevapla” düğmesi belirir. O düğmeyi kullanarak yazdığınız yanıtta alıntınız görünecektir.

Yanıtınızda birine atıfta bulunmak (yeni dilde mentionlamak) için @ ile adını yazmanız yeterli (aynı twitter’da olduğu gibi) Zaten @ yazıp harfleri yazmaya başladığınızda kullanıcıların adlarının listesi belirir, hemen seçebilirsiniz.

Emoji artık olmazsa olmaz. :slight_smile: Yanıt yazarken iki nokta üstüste “:” yazdığınız anda emojiler belirir, birini seçin.

Yanıtlanmış Mesajlar

Konunun kendisine yanıt yazıldığı gibi yanıt mesajlarına da yanıt yazılabiliyor. Bir yanıt mesajına yanıt yazılmışsa hemen mesajın altında, sol köşede bir ibare görünür. Aşağı oku tıklayarak yanıtı okuyabilirsiniz. Yanıt, aynı zamanda yanıtlar listesinde yazıldığı sırada da görüntülenir.

Benzer şekilde bir mesaj, başka bir yanıt mesajına yanıt olarak yazılmışsa, sağ üst köşesinde kime cevaben yazıldığını görebilirsiniz. Yukarı sağa doğru kıvrılan oka tıklarsanız cevaben yazılmış mesajı da okuyabilirsiniz.

Konuyla İlgili Başka Ne Yapabilirim?

Her mesajın altında şu işaretleri göreceksiniz:
O mesajı beğenebilir, linkini alabilir veya paylaşabilir, konu-dışı, spam veya uygunsuz buluyorsanız şikayet edebilir veya yer işaretlerinize ekleyebilirsiniz (bookmarklamak).

Konu Detayları

Her konunun altındaki gri kutuya dikkat edin. O kutuda konuyla ilgili birçok detay bulacaksınız. Bir bakışta konuda kimlerin tartışmakta olduğunu görmek bile güzel. Kutunun içinde aşağı ok işareti olan daha koyu gri bir düğme var. Onu kullanırsanız daha da detaylı bilgiye ulaşırsınız.

Reklam

Neyle ilgili olursa olsun kullanıcıların herhangi bir ürün veya servisin reklamını yapmasına izin verilmez. Moderatörler mesajları bu konuda yakından takip edeceklerdir. Yalnızca sponsor firma(lar) kendi(ler)ne ayırılmış özel kategori(ler)de ürünlerini tanıtabilir.

Not: Merak ettiklerinizi bu başlık altında sorabilirsiniz…